Powinniśmy sobie zadać kilka pytań, które pozwolą racjonalnie nam przygotować wystąpienie:
- Co jest moim celem, co chce osiągnąć moim wystąpieniem? Ważne są argumenty: racjonalne i takie, które działają na emocje.
- Do kogo mówię? Jaka jest wiedza słuchaczy na ten temat, czym się motywują przychodząc na wykłady, czy jest to motywacja przymuszona, wiek, płeć, status. Możemy przewidzieć ich oczekiwania.
- Gdzie będę przemawiał? Warto przyjrzeć się Sali, czy jest mikrofon, czy będziemy mieli dla siebie miejsce.
- O jakiej porze będę przemawiał?
Dobrze jest, gdy mamy 2-3 tygodnie na przygotowanie się do wystąpienia. Zebrać materiały i zrobić selekcję tego materiału. Dobrze jest mieć zapisane słowa kluczowe.
Wprowadzenie publicznych wystąpień składa się z 2 części:
- ogólny wstęp: przedstawienie się, skąd jesteśmy, kim jesteśmy (żeby słuchacze nie odebrali tego jako chwalenie się) lub może ktoś nas przedstawić
- wprowadzenie do tematu: powiedzieć co będzie w tym temacie
Zakończenie publicznych wystąpień:
Typowe powtórzenie głównych tez, myśli z wystąpienia. Dobrze jest też powiedzieć, jak ten problem będzie wyglądał w przyszłości.
Trzeba mieć notatki: logika naszego wystąpienia, dają nam poczucie bezpieczeństwa, trzeba wiedzieć kiedy korzystać z notatek, kiedy słuchacze nie notują nie czytać.
Jak kończymy wystąpienie trzeba dać słuchaczom 2-3 minuty na przygotowanie pytań. Jeśli nie wiemy odpowiedzi na zadane pytanie, powiedzieć wprost że nie wiemy, zapytać się czy któryś z słuchaczy wie, zajrzeć do literatury. Trzeba być szczerym.
Kiedy słuchacz jest agresywny: nie można odpowiadać agresją, trzeba spokojnie odpowiadać, trzeba wiedzieć jak się zachowa grupa, jak się przedłuża agresja, ci którzy go wspierali uspokoją go. Można powiedzieć: „niech da pan szanse innym osobą się wypowiedzieć”, jeśli nie ustąpi powiedzieć: „pozwólmy sobie to wyjaśnić sam na sam”
Pomocne wskazówki i informacje!
OdpowiedzUsuń